Sľuby namiesto prísah

Autor: Adriana Varíniová | 24.2.2014 o 21:22 | (upravené 24.2.2014 o 22:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  118x

Ústavný zákon zo dňa 21. júla 1939 o ústave Slovenskej republiky je už dávno neaktuálny, ale celkom zaujímavé mi prišlo porovnať vtedajšie znenie s tým súčasným. Rozdielov by sa dalo povypisovať viac, pristavila pri tom, čo ma zaujalo. § 38., bod l) vtedajšej Ústavy hovorí: „Prezidentovi republiky prislúcha: - udeľovať dary a penzie z milosti." Pekné, nie?

 

Vtedajší prezident sa ujímal svojho úradu touto prísahou:

    „Prisahám na Boha Všemohúceho a Vševedúceho, že ako prezident Slovenskej republiky budem...."

Dnešný prezident skladá sľub:

    "Sľubujem na svoju česť a svedomie ....."

    No, pokrok nezastavíš! Jeden prisahal na Boha, druhý už iba sľubuje. A to mi príde ako dosť slabá motivácia a záruka. Veď, keby niečo, tak sa nič až také strašného nestane.  Pokiaľ viem, napríklad všetci športovci, ktorí napriek olympijskym sľubom dopovali, prišli maximálne tak o to, čo nemali, o česť a možno ich hryzie aj trochu svedomie. S tým sa dá fungovať ďalej. Ja by som všetkým, od prezidenta, cez ministrov, poslancov, až po posledného štátneho zamestnanca, dala prisahať. Aj tým športovcom! A nie na česť a svedomie, ale na zdravie. Na zdravie každého z nich, na zdravie ich blízkych a ich detí. A predtým by som im porozprávala, ako sa s takou prísahou neoplatí zahrávať! Z mojej skúsenosti, veľmi zlej, by sa možno poučili, že prísahy sa nedávajú len tak, aby sme niekoho oblbli a potom si zase robili, čo sa nám práve hodí. Možno by sa kandidátky preriedili. Aj rekordy.

P.S.   Tým rokom 1939 nesledujem absolútne nič iné, iba príklad. A celkom by ma zaujímalo, kedy a prečo sa slovo prisahám, zamenilo za sľubujem, toho sa mi nepodarilo dopátrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

DOMOV

Schválili nezmysel? Nie, psy a mačky nebudú operovať zaživa

Novela zákona o liekoch nie je dramatická.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?