Asociácia.

Autor: Adriana Varíniová | 29.1.2014 o 19:44 | (upravené 9.2.2014 o 12:49) Karma článku: 15,63 | Prečítané:  259x

Blížiaci sa marec vyvoláva vo mne spomienku na zemiakové brigády. Neznášala som tie sychravé, chladné, "zahlinené" dni. Ale zase, poznáte to, každá ulieváreň zo školy, sa počíta!

V dvojiciach sme sa posúvali nekonečným poľom a závideli babkám, ktoré privilegovane stáli na vlečke traktora a triedili nami vyzbierané zemiaky.

Taktika zohrávala svoju úlohu. Pár dní „praxe" a dokázala som v sekunde odhadnúť, ku ktorému z riadkov sa so svojím sparring partnerom vrhnúť. Kritérium bolo jednoznačné - ukoristiť ten, ktorý sa javil ako najmenej úrodný, lebo to znamenalo kľudnejšie tempo a menej časté behanie s plnými kýblami k triedičke. Stratégia zahrabávať krpaté hnedé potvory naspäť pod hlinu, sa ukázala neefektívnou, keď sme, čoby pedagogický dozor, vyfasovali nášho dejepisára. Ten „dobráčisko" si od družtevníkov vypýtal motyku a pekne krásne nás s potešením vracal aj sto metrov naspäť, odhaliac našu záškodnícku činnosť.

Posledný pokus spríjemniť si nepríjemné, spočíval v tom, že sme s kámoškou v jedno ráno nasadili hneď od začiatku smrteľné tempo. Lietali sme s plnými kýbľami hore dole dobreže nie poklusom. Cieľom bolo vyzbierať pridelený rad v čo najkratšom čase a ten zvyšný, kým po nás nepríde odvoz, venovať posedávaniu pod kríkmi a klebeteniu. Od námahy červené jak papriky sme víťazoslávne odhodili na konci poľa prázdné kýble a blažene sme vybalili desiate, ktoré sme nezjedli, aby sme sa nezdržovali. Naša siesta trvala približne pätnásť minút, kým ku nám, koptajúc sa pomedzi hrudy, nedorazil dejepisár. Oprel sa o motyku a zavalil: „Vidíte, dievčatá, takto je to správne!!!  Naozaj ste ma milo prekvapili. Tak, a teraz odložte tie chleby, na ne ste mali čas cez prestávku a bežte pomôcť dozadu kamarátom, nech si aj oni môžu skôr oddýchnuť!"

A asociácia s marcom? Vždy, keď chystám daňové priznanie pripadám si ako vtedy, na konci zemiakového radu. Výška daní a odvodov, ktoré mi vyrátajú za zvýšené pracovné tempo a príjimy v uplynulom roku, ma pekne krásne vráti tam, kde by som bola, aj keby som sa netrhala. Socializmus je už dávno v prdeli a ja som zvedavá, kedy sa konecne dožijem toho, že keď sa posnažím, budem si môcť užívať? Aspoň keby ma za vynaloženú námahu niekto poslal skôr do penzie! No, to tiež vyzerá tak, ako vtedy na tej brigáde. Keď sa budem chcieť tešiť z odpočinku, pravdepodobne niekto príde a predĺži dôchodkový vek.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?