Rakúšania odtajnili krycie mená slovenských a českých hokejistov.

Autor: Adriana Varíniová | 19.2.2014 o 15:35 | (upravené 19.2.2014 o 17:02) Karma článku: 8,05 | Prečítané:  418x

Sem tam zaregistrujem kritiku na slovenských komentátorov športových prenosov, k tomu sa vyjadrovať nebudem, nemám prehľad. Rypnem si do rakúskeho „špecialistu". Včerajší hokej našich s čechmi som pozerala v rakúskom prevedení a prisámvačku, keby som mala k dispozícii len zvuk bez obrazu, zistiť, kto proti komu hrá, by mi trvalo! Zdalo sa, akoby oba kádre doplnili súpisky neznámymi hráčmi. Keď som si napočúvala, ako rakúšan inovuje priezviská hráčov, začala som si tie skovosty v poslednej tretine zapisovať, škoda len, že tu nedokážem zreprodukovať aj zvukomalebnosť.

S Radivojevičom problém nemal. Rakúšania majú prax vo výslovnosti koncovky „vojevič", získanú komentovaním ich futbalovej reprezentácie, lebo, keď som videla prvý krát taký zápas, bola som v tom, že po trávniku behá bývalá Juhoslávia. Jágra vysloviť zvládol, aj zopár iných, ale koho by ste si tak predstavili pod menom "Civičky"? Mne pomohlo, že pridal Marek, inak by som nikdy nezistila, že to chcel byť Židlický. Z "Hancúza", niekedy "Áncúza", sa vykľul Handzuš. "Óósa" Marián bol v ponuke tiež v skrátenom prevedení "Osa". Duch monarchie vyprcháva, maďarsky znejúce meno mu tiež nič nehovorilo, ale "Mezárož" bol, povedzme, že ešte ako tak zrozumiteľný. Chára mal tiež minimálne dve obmeny, buď bol "Khára", s jemným zakrochkaním na začiatku, alebo, keď nebol čas na prehnanú artikuláciu, jednoducho "Kára". "Jurko" sem, Jurko tam a to Jurčo! No a brankárov komentátor vyšperkoval do detailov! Pavelec bol na striedačku "Paveleč", či "Pavelek" a nášho Laca prekrstil aj tri krát - "Lačo", najčastejšie "Lako" a vysoká škola kombinatoriky vypľula "Lačka". To cé komentátorovi fakt nešlo.

Podľa mňa dosť veľká hanba a amaterizmus. Skúste vo Viedni povedať Schubert, namiesto Šubert! Keď už som blbá, tak si výslovnosť napíšem vedľa na papierik a až potom sa prihlásim za komentátora, nie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?