Sľuby namiesto prísah

Autor: Adriana Varíniová | 24.2.2014 o 21:22 | (upravené 24.2.2014 o 22:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  129x

Ústavný zákon zo dňa 21. júla 1939 o ústave Slovenskej republiky je už dávno neaktuálny, ale celkom zaujímavé mi prišlo porovnať vtedajšie znenie s tým súčasným. Rozdielov by sa dalo povypisovať viac, pristavila pri tom, čo ma zaujalo. § 38., bod l) vtedajšej Ústavy hovorí: „Prezidentovi republiky prislúcha: - udeľovať dary a penzie z milosti." Pekné, nie?

 

Vtedajší prezident sa ujímal svojho úradu touto prísahou:

    „Prisahám na Boha Všemohúceho a Vševedúceho, že ako prezident Slovenskej republiky budem...."

Dnešný prezident skladá sľub:

    "Sľubujem na svoju česť a svedomie ....."

    No, pokrok nezastavíš! Jeden prisahal na Boha, druhý už iba sľubuje. A to mi príde ako dosť slabá motivácia a záruka. Veď, keby niečo, tak sa nič až také strašného nestane.  Pokiaľ viem, napríklad všetci športovci, ktorí napriek olympijskym sľubom dopovali, prišli maximálne tak o to, čo nemali, o česť a možno ich hryzie aj trochu svedomie. S tým sa dá fungovať ďalej. Ja by som všetkým, od prezidenta, cez ministrov, poslancov, až po posledného štátneho zamestnanca, dala prisahať. Aj tým športovcom! A nie na česť a svedomie, ale na zdravie. Na zdravie každého z nich, na zdravie ich blízkych a ich detí. A predtým by som im porozprávala, ako sa s takou prísahou neoplatí zahrávať! Z mojej skúsenosti, veľmi zlej, by sa možno poučili, že prísahy sa nedávajú len tak, aby sme niekoho oblbli a potom si zase robili, čo sa nám práve hodí. Možno by sa kandidátky preriedili. Aj rekordy.

P.S.   Tým rokom 1939 nesledujem absolútne nič iné, iba príklad. A celkom by ma zaujímalo, kedy a prečo sa slovo prisahám, zamenilo za sľubujem, toho sa mi nepodarilo dopátrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?